Figür Türkiye'ye HOŞ GELDİNİZ!

Türkiye'nin ilk ve tek en kapsamlı figür yapımı platformuna hoş geldin. Tüm özelliklerine erişmek için şimdi kaydolun. Kayıt olduktan sonra giriş yaptığınızda, kendi içeriğinizi göndererek veya mevcut içeriklere cevap göndererek bu platforma katkıda buluna bileceksin. Profilini özelleştirebilir, ödül puanlarınızı içerik yazarak toplayabilirsiniz, diğer üyelerle kendi özel gelen kutunuz üzerinden iletişim kurabilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz! Bu mesaj, oturum açtıktan sonra kaldırılacaktır.

yav_yen

Modelleme yapılabilen 3D yazıcı filamenti

Arkadaşlar, Adam Beane denen insan evladını herhalde bu forumda duymayanımız yoktur. Hiper-realistik figür ve karakter çalışmalarıyla kendisine haklı bir ün kazanmıştı. Bu forumda da çalışmalarından bazı resimlerin paylaşıldığını gördüm. Burada paylaşacağım haberi de daha önce duyanlarınız olabilir ancak sektörün geleceği açısından takip edilmesi gereken bir gelişme olarak görüyorum. Adam Beane Industries, hem modellemede hem de 3D yazıcılarda kullanılabilecek bir filament üretmiş durumda. Prodüksiyon engellerini aşıp satış aşamasına geçmeyi başarabilirlerse sektördeki etkisi devrimsel olacak. 1500-2000 TL'lik sade bir 3D yazıcıyla bile baz üretim gerçekleştirip çok detaylı modeller hazırlayabilmek mümkün olacak. 

http://www.adambeaneindustries.com/blog/2016/8/5/cx5sf-kickstarter-launching-on-tuesday

2 kişi bunu beğendi

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

El ile sıfırdan bu figürlere hayat verenler konuyu beğenmedi. :) İşin şakası bir yana faydalı kategori adına geçerli bir anlatım paylaşımı teşekkürler.

1 kişi bunu beğendi

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

Adam Beane efsanedir hoocam haklısın bilmeyen yok ama bu beni şaşırttı bilmiyordum böyle bir alaşım çıktığını yani 3d makineden çıktıktan sonra düzenelenemezdi modeller ama videoda gördüm li üzerine düzenleme yapılabiliyor bu ciddi bir proje. O.o:D

1 kişi bunu beğendi

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş
2 saat önce, Kratos yazdı:

Adam Beane efsanedir hoocam haklısın bilmeyen yok ama bu beni şaşırttı bilmiyordum böyle bir alaşım çıktığını yani 3d makineden çıktıktan sonra düzenelenemezdi modeller ama videoda gördüm li üzerine düzenleme yapılabiliyor bu ciddi bir proje. O.o:D

Evet sayın Kratos, ne yazık ki 3D yazıcıdan baskı aldıktan sonra bile çıkan ürün yeterli kalitede olmuyor, denediğim için biliyorum=( Baskıdan kaynaklanan hatalar, kopmalar ve izler olabiliyor. O yüzden bazı figür üreticileri 3D baskıdan gelen ürünü kalıplayıp, yağ bazlı bir kille dökümünü alarak son detayları veriyorlardı. Son ürünü de tekrar kalıplıyorlardı. Tabii bu da iki defa kalıp/döküm almayı gerektiriyordu. Bu ürün satışa çıkarsa artık Form Labs 2 gibi 20.000 TL'lik yazıcılara para vermeye gerek kalmadan, basit bir 3d yazıcıyla çıktı alıp çalışmalarımızı detaylandırabileceğiz. Ben çok heyecanlıyım doğrusu:$:D

2 kişi bunu beğendi

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş
11.05.2017 - 05:41, yav_yen yazdı:

Evet sayın Kratos, ne yazık ki 3D yazıcıdan baskı aldıktan sonra bile çıkan ürün yeterli kalitede olmuyor, denediğim için biliyorum=( Baskıdan kaynaklanan hatalar, kopmalar ve izler olabiliyor. O yüzden bazı figür üreticileri 3D baskıdan gelen ürünü kalıplayıp, yağ bazlı bir kille dökümünü alarak son detayları veriyorlardı. Son ürünü de tekrar kalıplıyorlardı. Tabii bu da iki defa kalıp/döküm almayı gerektiriyordu. Bu ürün satışa çıkarsa artık Form Labs 2 gibi 20.000 TL'lik yazıcılara para vermeye gerek kalmadan, basit bir 3d yazıcıyla çıktı alıp çalışmalarımızı detaylandırabileceğiz. Ben çok heyecanlıyım doğrusu:$:D

Bire bir hamurdaki esnekliği veriyorsa işler inanılmaz kolaylaşır ama %50 altında esneklik farkı varsa zor tutar diye düşünüyorum.

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

Aslında standart modeller için seri üretim konusunda 3d makineler daha mı mantıklı ? yoksa model hamurla istediğin işi çıkarım kalıplayarak mı çoğaltmak daha kolay @yav_yen hocam ?

1 kişi bunu beğendi

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

soru için teşekkürler sevgili @Avatar kendi araştırma ve gözlemlerimden hareketle ne yazık ki 3d yazıcılar ancak prototipleme için kullanıldığında mantıklı. Onun dışında figürler seri üretime alınacaksa kalıplama + reçine veya plastik gibi materyalle dökümünün alınması her zaman tercih edilen yöntem. Bunun birkaç sebebi var.

1) maliyet. 3d yazıcıların baskıda kullandığı filament tarzı materyaller, reçineye göre çok daha pahalı. Örneğin 1 kg filament fiyatı, markasına bağlı olsa da ortalama 100-150 TL civarında. Form Labs gibi yüksek hassasiyetli 3D makinelerde kullanılan malzemenin ise litresi 230-590 dolar arasında değişiyor (https://www.3bfab.com/urunler/sarf-malzemeler/formlabs-recineleri). Diğer taraftan klasik kalıp-döküm yönteminde kullanılan standart bir poliüretan reçinenin 1 kg fiyatı 30-40 TL.

2) zaman. 3d yazıcı teknolojisi ne kadar gelişmiş olsa da baskı süreleri çok uzun. hassasiyet ayarına bağlı olarak süre değişse de 1/10 ölçekli bir figürün baskısını almak ortalama 6-12 saat sürecektir. Ki bu sadece tek bir parça için. Diğer taraftan poliüretan reçine 10 dk içerisinde donuyor. 3D yazıcıdan 1 parça üretebileceğin sürede klasik kalıp/döküm yöntemiyle 30 adete kadar üretim yapmak mümkün.

3) öngörülebilirlik-istikrar. 3D yazıcılarda yukarıda bahsettiğim maliyet-zaman açısından belli bir denge tutturabilmek için ister istemez baskı hassasiyetini düşük tutup kaliteden ödün vermek gerekebiliyor. FDM yöntemiyle yapılan baskıda filament üzerindeki yazıcı izleri çok belirgin oluyor ve ikinci bir işleme tabi tutularak temizlenmesi gerekiyor. Dolayısıyla dijital ortamdaki modelle baskıdan çıkan model arasında bozulmalar meydana geliyor. SLA baskı yöntemindeki ürünler ise çok daha pürüzsüz yüzeylere sahip olsa da baskı süresi çok uzun olduğundan sadece prototip üretiminde tercih edilebiliyor. Diğer taraftan, klasik yöntemde prototipe son hali verildikten sonra kalıbı alınıyor ve bu ilk alınan kalıba 'master mold' ismi veriliyor. Silikon kalıp kullanıldığında akışkan sıvı 10-12 saatte donduğu için yüzeydeki tüm detayları alıyor. Bu sayede çok daha istikrarlı ve kaliteli üretim yapılabiliyor. 

Sonuç olarak, en verimli üretim modeli konusunda benim kanaatim şu: 1) dijital ortamda hızlıca modellemeyi yap. istediğin tüm detayları modele işle ve baskıya hazır et. sonraki kalıplama ve boyama aşamalarında verim için modeli küçük parçalara ayırarak baskıya gönder. 2) SLA tarzı yüksek hassasiyetli baskı yapan bir 3D yazıcıyla modelin çıktısını al. 3) çıktı üzerindeki detayları incele ve 3D modelle karşılaştır. tolere edilemeyecek büyüklükte hatalar varsa sadece o parçanın kalıbını al ve yağ bazlı bir kille (chavant veya monster clay gibi) dökümünü yap, soğumasını bekle. 4) soğuduktan sonra dökümünü yaptığın parçayı kalıptan çıkar. gerekli gördüğün detayları elle, geleneksel modelleme araçlarıyla işle. 5) tüm parçaların son halinden tatmin olunca hepsinin ayrı ayrı kalıbını al. kalıp tamamen donduktan sonra reçineyle seri üretime geç. Bu şekilde 1 haftada sıfırdan bir modelin üretimini yapabilirsin. Dijital ortamı kullanmayınca bu süreç birkaç ay alabilir.

Tabii bu yöntem tek parça üretim yapacaklar için uygun değil. Evde kendi başına üretim yapacaklar ve elini kile değdirmek isteyenler için en güzeli 3D'ye hiç girmemek. Belki silah, bıçak, kılıç tarzı elle yapımı zaman alan ufak parçalar için 3D baskı alınabilir.

3 kişi bunu beğendi

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

Yani 3d biraz daha pro. biraz daha değil bariz pro işler için ama kil model hamuru ise bu işin tadı tozu toprağı modunda yanılmıyorsam Yener hocam ?

1 kişi bunu beğendi

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

Aynen =) @Kratos yani şahsi kanaatim, bu sektörde profesyonel iş yapılacak ve seri üretim olacaksa 3D şart. tabi tamamen elle modelleme yapıp da çalışmalarına değer biçilemeyenler var. Öyle isim yapmak isteyen arkadaşlar da olabilir. Mesela Simon Lee ve Shiflett Brothers gibi sanatçılar bildiğim kadarıyla sadece kille çalışıyor. Ama mesela Erick Sosa sektörün önde gelen tüm stüdyolarıyla çalışmasına ve herkesçe tanınmasına rağmen zamanla 3d modellemeyi öğrenmek zorunda kalmış ve bugün çalışmalarının tamamını 3D yapan bir sanatçı.

1 kişi bunu beğendi

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

@yav_yen hocam 1 sayfa cevap vermişsiniz :D gerçekten onure ettiniz beni. Malum 1 satır cevap vermek var birde sizin gibi sorulan soruya bu şekilde saygı göstermek var harikasınız. Sizi yönetici olarak tayin etmelerinde @FigurTurkiye hak verdim. :) Çok teşeşşkürler.

1 kişi bunu beğendi

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap